برگزار کننده و حامیان

پیشینه تاریخی بوئین زهرا(چشمه خدای مقدس)

برخی کلمه زهرا را تبدیل شده واژه «زرا» از «زر» به معنی مقدس دانسته و بویین را ترکیبی از «بو» و «یین» به معنی «چشمه» و «خدا» می‌دانند که روی هم «چشمه خدای مقدس» می‌شود که آن را متعلق به الهه آناهیتا - فرشته پاکی و آب‌های روان - می‌دانستند. در این منطقه معبدی به نام ناهید بوده که بعدها به «خاتون»، «بی بی»، «دختر» و … تغییر نام داده‌است. در کتاب «التدوین» آمده که منظور از «زهرا» دختر «روی» صاحب ری است که بقعه‌ای را به دخترش بخشید و او هم در آن جا بنایی کرد. «خرابه قلا» یا «قلعه خرابه» و تپه عظیم «برموده» در شمال ابراهیم آباد، حاکی از تمدنی کهن در این منطقه‌است. دشت قزوین، «دشتابی»، «رامند» و بویین زهرا - که درجنوب استان قزوین واقع شده است- تمدنی بسیار کهن دارند. درلا به لای صدها تپه باستانی این منطقه، می‌توان تمدن بزرگ و دیرینه‌ای به طول بیش از ۹۰۰۰ سال را مشاهده کرد که از قدیمی ترین مناطق ایران و جهان به شمار می‌آید. آثار کشف شده از جنس طلا، برنز و سفال، با نقوش شطرنجی و نقاشی حیوانات با رنگ‌های قهوه‌ای تیره، اخرایی و مایل به سبز - از حیث تنوع و تناسب در شکل و رنگ آمیزی - جزو نمونه‌های ارزنده سفال پیش ازتاریخ این ناحیه‌است.

 

 

بوئین‌زهرا یکی از شهرستانهای استان قزوین است. مرکز این شهرستان، شهر بوئین‌زهرا است و دارای 4 بخش مرکزی، دشتابی، رامند و شال و نیز 9 دهستان و 118 آبادی دارای سکنه‌است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال 1390، برابر با ۱21٬176 نفر بوده است.

شهرستان بوئین زهرادر درجه اول از نظر پسته و سپس گردو و انگور کشت خوبی دارد. در این شهرستان پیاز و پنبه و چغندرقندنیز کشت می‌شود. البته با توجه به آب و هوای بسیار مساعد بوئین زهرا برای کشت پسته ظرف چند سال گذشته سرمایه گذاریهای بسیار عمده‌ای توسط بخش خصوصی برای توسعه اراضی زیر کشت پسته در این شهرستان صورت گرفته‌است. شهر بوئین زهرا در محل تلاقی راه‌های ترانزیت و اصلی جنوب به شمال و شرق به غرب قرار دارد و اطراف شهر بوئین زهرا با باغ های زیبای پسته احاطه شده است که در فصل بهار پذیرای گردشگران از شکوفه های رنگارنگ پسته است.

 

 

دانشگاه فنی و مهندسی بوئین زهرا(دولتی) در بهمن ماه سال 1390 با هدف تربیت و تامین بخشی از نیروهای تخصصی مورد نیاز ایران اسلامی با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح گردید.

این مرکز هم اکنون با داشتن نزدیک به 50 عضو هیئت علمی مطرح که دارای مقالات متعدد پژوهشی در فصلنامه های بین المللی و علمی پژوهشی داخلی معتبر با ضریب تاثیر بالایند در راستای اهداف چشم انداز 1404 ایران اسلامی قدم بر می دارد.

 چشم انداز این مرکز خلق و انتشار دانش در یک محیط کاملا پویا با جهت ارتقای کیفی آموزش و پژوهش و ارائه خدمات به جامعه رو به رشد ایران اسلامی است. این مرکز جهت رسیدن به اهداف کیفی آموزش از هیچ کوششی دریغ نمی نماید.

 

 

 

 

 

 

برگزار کننده و حامیان